úvod
písmo
barva
stavba
formát
kniha
další
 

--KNIHA--

  1. obálka (u pevných desek jsou spojeny předsádkou ke knižnímu bloku, má přebal, plátěný proužek po kraji).
  2. knižní blok: předsádka, vakát (čistý list), patitul, frontispis (úvodní grafika), hlavní titul, copyright, věnování, předmluvy, obsah, souhrnné poznámky a seznam pramenů, seznam literatury – bibliografie, jmenný a věcný rejstřík, tiráž a opět předsádka.

Takhle nějak může vypadat stavba knihy. Odlišnosti jsou podle typu literatury. Beleterie má řazen obsah na konci.

VAZBY MĚKKÉ A POLOTUHÉ:

V1 sešitová měkká vazba

K sešití se používá drát, niť nebo skobky z plochého nebo zaobleného drátu (vyjímečně spony). Pro lepší kompaktnost spojovacího materiálu s papírem je možné i lepení ve hřetním lomu. Všechny stránky musí být vyřazené do dvostran, které pak vytvoří jednu knižní složku. U této vazby doporučený rozsah stran do 60 listů (při plošné hmotnosti papíru do 70 g/m2) nebo do 44 listů (při plošné hmotnosti papíru nad 70 g/m2)

V2 vazba lepená do kartonové příp. laminované obálky.

Šířka hřbetu do 4-35 (při hmotnosti vnitřních listů 90 g/m2) a 5-20 mm resp. 5-40 mm (100g/m2) podle způsobu spojování složek lepením nebo perforací.

V2a s oblepením hřbetu (plátnem)

Kromě dvou hřbetních lomů může mít další 2 lomy pro záložky a po každé straně rýhu 4–6 mm od hřbetu.

V2 švýcarská lepená vazba

Knižním blokem je slepen jen se zadní stranou obálky a hřbet zůstává volný. Obálka má ve hřbetu zdvojené rýhování, snadněji se rozevírá. Obálce je pak zpravidla věnována větší pozornost. Mívá záložky a bývá potištěna také po obou vnitřních stranách.

V2 finská lepená vazba – Tubebind

Mezi hřbetem knižního bloku a obálkou je ponechána mezera (dutina). Pro zpevnění hřbetu je vkládán pruh zalomeného papíru ve tvaru dutiny. Ve hřbetu je opět zdvojené rýhování

V2 finská lepená vazba – Otabind

Obálka je lepená po obou stranách ke knižnímu bloku, vytváří také dutinu, ale bez zpevňujícího pruhu papíru. Hřbet obálky má opět zdvojené rýhování a další dvě rýhy jsou umístěny do hřbetní části jako u vazby V2a.

V2 lepená vazba – Hardcover

Svou pevností se blíží vazbě pevné. Obálka je lepená ze dvou vrstev kartonu přesahující knižní blok na svém levém a pravém vnějším okraji. Vazba opět vytváří ve hřbetní části dutinu. Knižní blok je přilepen po stranách k té vnitřní části obálky, kde vrstvy kartonu nejsou navzájem slepeny, a tak víceméně visí na vnitřní vrstvě podobně jako je tomu u pevné vazby pomocí předsádek. Není vhodný pro větší knihy formátem či rozsahem stran.

V3 bloková měkká vazba

Sešitá skobkami nebo sponami z čelní strany obálky. Má čtyři rýhy ve hřbetní části jako u vazby V2a. První a čtvrtá rýha je 8-10 mm od hřbetu. Používá se u šířky hřbetu do 10 mm. Velmi omezená je trvanlivost této vazby, protože dochází k protrhávání listů okolo drátěných skobek.

V3a oblepovaná bloková měkká vazba

V této variantě je obálka navíc oblepovaná plátnem nebo jiným nepropustným materiálem. Odolnost vazby je tím o něco vyšší.

V4 šitá měkká vazba

Je sešitá tavnou nití z hřbetní strany. Používá se u šířky hřbetu od 5 do 50 mm. Obálka má čtyři rýhy. První a čtvrtá rýha je 4-6 mm od hřbetu. Vazba má nejvyšší pevnost mezi měkkými vazbami.

TUHÉ KNIŽNÍ VAZBY:

V7 knižní vazba

Ve hřbetu jsou knižní desky potaženy plátnem.

V8 knižní vazba

Knižní desky jsou zcela potaženy buď plátnem (V8) nebo laminovaným papírem (V8a) nebo lakovaným (nebo jinak upraveným) papírem (V8b) nebo usní včetně imitací (V8c)

V9 knižní vazba

Knižní desky jsou ztužené neměkčenou (V9) nebo měkčenou PVC fólií (V9a).

Zdroje:
www.printing.cz - měkké vazby.
www.printing.cz - tuhé vazby.
 
  
na začátek strany